Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Zaloguj się, by móc dodać swoje przepisy i wejść do naszego pysznego, kulinarnego świata!
Login
Hasło
Nie posiadasz konta? Nic prostszego. Zarejestruj się.
2013-07-30 08:22:26

Jak wybrać wino?

Wybierając wino do posiłku często zastanawiamy się, jakie najlepiej będzie komponowało się ze smakiem przygotowanych potraw. Kiedy wypada podać białe wino, a kiedy czerwone? Czy do deserów bardziej pasuje wytrawny trunek, czy raczej słodki? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by nie popełnić winnego faux pas.

Kolory

Reguła związana z doborem koloru wina do posiłku jest bardzo prosta. Mówiąc ogólnie: białe wino dobrze skomponuje się z rybami, a czerwone z mięsami. Nie popełnisz jednak gafy, gdy do białego mięsa – kurczaka, indyka oraz do kremowych sosów i owoców morza zaserwujesz jasny trunek. Czerwone wino natomiast zdecydowanie lepiej smakuje z wołowiną, dziczyzną oraz sosami na bazie pomidorów.

Podobieństwo lub kontrast

Wina dzielimy na dwie główne grupy – wytrawne i słodkie. Te pierwsze będą świetnym urozmaiceniem pikantnych potraw. Słodkie wina podajemy natomiast jedynie do deserów i ciast. Powinniśmy pamiętać, że im słodszy poczęstunek, tym słodsze powinno być wino. Oczywiście należy zachować odpowiedni umiar – słodycz wina nie może przecież przyćmić smaku deseru.

Jeśli stawiamy na dania regionalne, na przykład przyrządzamy potrawy mające swój rodowód w Toskanii lub Bułgarii, najlepiej dobrać do nich wino pochodzące z tamtych regionów. Wówczas, smaki potraw będą idealnie współgrały z aromatami win.

Podobne założenie możemy oprzeć na tym, że jeśli sos przygotowujemy na bazie jakiegoś wina, to z pewnością trunek ten będzie świetnie pasował jako dodatek do całego dania.

Dobierając wino, mamy dwie możliwości – albo pójść drogą sprawdzoną, albo poeksperymentować. Zasada kontrastu sprawdzi się jednak, kiedy mamy już pewnie doświadczenie i dużo odwagi. Cała sztuka polega na tym, by znaleźć jakąś cechę wina, której nie ma serwowane danie. Bogate smakowo wino, o złożonym aromacie i wyrafinowanym smaku świetnie uzupełni proste danie. By jednak zasada kontrastu zdała, egzamin, koniecznie musimy doskonale znać smak podawanego wina.

Smaki

Wybór wina powinniśmy uzależnić od smaku potrawy i tego, jak oba aromaty będą na siebie działały. Warto wiedzieć jaki smak neutralizuje kwasowość, a jaki wzmaga garbnik.

Na początek jednak, należy wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii, ludzkie podniebienie jest w stanie rozróżnić pięć, a nie cztery podstawowe smaki. Oto one:

  • SŁONY - Słone potrawy zwalczają gorzki, garbnikowy smak wina. Dzięki nim, wino staje się pełniejsze, mniej kwaśne i zdecydowanie mniej wytrawne.
  • KWAŚNY- Kwaskowate potrawy zmniejszają kwaśność wina. Trunek traci na wytrawności i wydaje się być bardziej słodkie. Jeśli mamy bardzo kwaśne wino, najlepiej podać je do ciężkich i tłustych potraw.
  • SŁODKI- Słodycz dań obniża owocowy smak winogronowego trunku. Wino zyskuje wytrawny i kwaśny posmak.
  • GORZKI - Gorzkie potrawy na pierwszy plan wysuwają w winie gorycz. Nie podajemy więc gorzkiego wina do zielonych warzyw, ziół i przypraw, które naturalnie zawierają goryczkę. Garbnikowość wina zwiększa się przy potrawach słodkich i pikantnych, a zmniejsza przy kwaśnych i słonych daniach.
  • UMAMI - Ten piąty smak został odkryty stosunkowo niedawno, bo w 1907 roku w kraju kwitnącej wiśni. Dla naszych podniebień jest bardzo ciężki do wykrycia, jednak najbardziej odczuwalny jest w skorupiakach, serach i tłustych rybach. Umami poczuć można także w daniach kuchni azjatyckiej. To, że zachodnie podniebienia go nie wyczuwają, nie oznacza, że umami nie ma wpływu na to, jak smakuje wino, bowiem wzmaga on uczucie goryczki w winie.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat win, zapraszam na Bloga Miłośniczki Wina.

Dodaj komentarz
Wszystkie pola formularza są wymagane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śledź nas na
google+ facebook pinterest